Dluhopisy? Půjčíte peníze cizímu člověku, který u vás doma zazvoní?


14.03.2019


Líbí se vám článek?


„Dluhopisy - zajištěná investice bez rizika.“ „Mít fixní výnos 8 % ročně se vyplatí.“ To jsou obvyklé reklamní slogany při prodeji firemních dluhopisů. Jaká je ale realita a jaké pasti čekají na běžného člověka?

V posledních letech se s firemními dluhopisy doslova roztrhl pytel. Může za to rostoucí ekonomika (a bohatnoucí šťastnější část populace), nízké úrokové sazby u spořicích produktů (v důsledku monetární politiky České národní banky) a do třetice platná legislativa.

Dluhopisy do 25 miliónů Kč může vydat kdokoliv

V roce 2012 vstoupila v platnost novela zákona o dluhopisech, která zrušila schvalování emisních podmínek ze strany ČNB. Co to znamená? Pokud objem vydaných dluhopisů nepřesáhne 1 milión EUR (cca 25 miliónů Kč; za rok), může takový dluhopis vydat a prodávat kdokoliv bez sebemenší kontroly nebo dozoru (tzv. veřejná podlimitní nabídka). A toho využila řada malých a středních firem, které si jdou půjčit na své podnikání (banka jim často nepůjčí, protože jsou rizikové) a prodejci, kteří získávají za zprostředkování atraktivní provize.

Dluhopis není termíňák

Nejběžnější trik jak prodat dluhopis je udělat z něj obdobu termínovaného vkladu. Vložíte 400 tisíc Kč a s úrokem 8 % máte za 3 roky celkem půl miliónu Kč. Vzniká tak dojem pevného a jistého výnosu. Kdo by to při dnešních úrokových sazbách v bance nechtěl, že?

Nic ale nemůže být dále od pravdy. Takový výnos získáte pouze, pokud půjde vše jako po drátkách. Vůbec ale není vyloučeno, že emitent přestane platit a investor nedostane ani očekávané úroky ani svou původní investici!

Dluhopisem půjčujete na něčí podnikatelský záměr

Dluhopis není dobře úročený účet, dluhopisem někomu půjčujete na jeho podnikání. A pokud jeho záměr nevyjde, nebude mít z čeho splácet a vy o svou investici přijdete!

Představte si, že u vašich dveří zazvoní cizí člověk s tím, že má vynikající podnikatelský záměr. Půjčíte mu? Asi těžko. A s dluhopisy je to stejné. Pokud sami (nebo s něčí pomocí), ale nezávisle na emitentovi a prodejci dluhopisů, nedokážete posoudit, jestli je podnikatelský plán dobrý a může vydělávat, je pro vás dluhopis hazard. 

Vyloženě no-go zóna by měly být dluhopisy úplně nově založených firem, firmy s virtuálním sídlem, firmy, které nezveřejňují své hospodářské výsledky ve Sbírce listin, firmy s minimálním základním kapitálem, firmy ztrátové nebo se záporným vlastním kapitálem, předlužené firmy... Bez finanční analýzy to opravdu nejde.

Není zajištění jako zajištění

Pokud je někde zajištění, tak je to bezpečné... Reálné zajištění ale není u drtivé většiny malých emisí žádné. Ačkoliv jej prodejci vehementně propagují.

Jestliže vám například tvrdí, že firma investuje do nemovitostí a proto máte peníze zajištěné i v případě, že by firma zkrachovala, nic to neznamená! Nemovitosti může firma prodat (nebo zastavit bance) a peníze prodělat (nebo zpronevěřit) ještě před splatností dluhopisů!
Pokud se dokonce firma chystá nemovitosti za peníze z emise teprve pořídit, ani tak učinit nemusí. Ve většině případů není v emisních podmínkách žádné omezení účelu využití upsaných peněz!

Reálné zajištění máte pouze pokud je zástava zapsaná v Katastru nemovitostí, příp. Rejstříku zástav. A to se u většiny dluhopisů neděje! Nejsou výjimkou nabídky, u kterých je uvedeno, že dluhopisy jsou zajištěny nemovitostí a dokonce je k nabídce přiložen výpis z katastru. A ani více než po roce od emise nenajdete v Katastru nemovitostí omezení vlastnického práva! Emitentovi tak skutečně nic nebrání vaše „zajištění“ prodat!

Dluhopisy mají navíc často formu podřízeného dluhu. Nároky držitelů dluhopisů jsou uspokojeny až po uspokojení tzv. seniorních dluhů. Například banky si vždycky pohlídají, aby jejich dluhy byly první v řadě. Na držitele dluhopisů tak už nemusí zůstat ani drobky.

Pokud je firma součást velké skupiny, nemusí to nic znamenat. Jestliže neexistuje reálné ručení, nic nebrání mateřské společnosti poslat malou dceřinku do likvidace. Sama sice utrží drobné škrábance na své pověsti, ale o své peníze nepřijde.

Ručitelské prohlášení může vypadat jako garance konkrétní osoby, ale co asi získáte od fyzické osoby, která má desítky miliónů Kč dluhů?

ČNB negarantuje vůbec nic

Oblíbeným argumentem prodejců bývá, že prospekt dluhopisů schválila ČNB, takže to je v pohodě. Schválení prospektu ale znamená pouze to, že dokument splňuje formální náležitosti stanovené zákonem. Bonitu, schopnost splácet, ČNB vůbec neřeší. Pokud někdo jakkoliv argumentuje ČNB, manipuluje s vámi! Přečtěte si varování ČNB před podnikovými dluhopisy.

Pozor na prodejce dluhopisů

Pokud vám prodejce dluhopisů tvrdí, že emitenta dluhopisů „prověřil“, nic to neznamená. K jakémukoliv podobnému ujištění se stavte velmi skepticky. Uvědomte si, že provize prodejců se běžně pohybují kolem 3 % hodnoty emise! Pokud tržiště prodá emisi za 20 miliónů Kč, přijde si na více než půl miliónu Kč. To už je hodně zajímavá motivace! Není také výjimkou, že tržiště nabízí dluhopisy spřízněných firem. Potom už o nezávislosti nebo objektivitě nemůže být vůbec řeč!

Pokud zvažujete investici do dluhopisů a nedokážete firmu a její záměr nezávisle ověřit a zhodnotit, rozhodně se investici do dluhopisů vyhněte. Možná se připravíte o výnos kolem 8 % ročně, ale taky si můžete zachránit 100 % svojí případné investice.

 


Líbí se vám článek?


Další články