Největší hříšníci mezi dodavateli energií podle pokut od ERÚ


30.04.2019


Líbí se vám článek?


Kteří dodavatelé elektřiny a plynu dostali od Energetického regulačního úřadu nejvíce pokut? Kdo používá nekalé a agresivní obchodní praktiky vůči spotřebitelům? Kterým firmám nejde o zákazníky a je lepší se jim vyhnout?

Energetický regulační úřad

Energetický regulační úřad (ERÚ) je státní úřad, který má za úkol dohlížet na energetický průmysl v České republice. Z pohledu běžného spotřebitele jsou důležité především tyto dva úkoly ERÚ:

  • stanovuje regulovanou část elektřiny a plynu; jde o část ceny za přenos a distribuci energií (provoz „drátů a potrubí“), která je u každého dodavatele stejná
  • vykonává dozor a zajišťuje ochranu zájmů spotřebitelů

Pokud máte problém s dodavatelem, můžete se na ERÚ obrátit. Mezi nejběžněji řešené stížnosti patří problémy s fakturací, se změnou dodavatele, oprávněnost smluvních sankcí, neuznané výpovědi smlouvy nebo problémy s poradci a zprostředkovateli. V roce 2018 řešil úřad neuvěřitelných 13 tisíc podání (stížností a dotazů)!

Pokuty ERÚ

V rámci dohledu je ERÚ oprávněn udělovat dodavatelům elektřiny a plynu pokuty až v řádu desítek miliónů korun. Od počátku svého fungování v roce 2001 již udělil ERÚ stovky pokut, většina z nich je v řádu desítek tisíc korun za různá administrativní pochybení.  Pokuty v řádu stovek tisíců a miliónů korun pak úřad uděluje za závažné prohřešky, většinou za užití nekalých a agresivních obchodních praktik vůči spotřebitelům.

Pokud zvažujete změnu dodavatele energií, je možné vnímat objem obdržených pokut jako jedním z ukazatelů slušnosti a serióznosti společnosti. Proto jsme pro vás připravili seznam společností, které obdržely od Energetického regulačního úřadu pokuty v celkové výši 100 tisíc Kč a více.

STABIL ENERGY s.r.o.
6 225 000 Kč
CENTROPOL ENERGY, a.s.
2 430 000 Kč
BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.
405 000 Kč
ČEZ Prodej, a.s.
265 000 Kč
LAMA energy a.s. 175 000 Kč
Energie Pro s.r.o. 125 000 Kč
VEMEX Energie a.s. 111 000 Kč
X Energie, s.r.o. 110 000 Kč
Europe Easy Energy a.s. 100 000 Kč

Upozornění: Ačkoliv jsme udělali maximum, aby byl seznam kompletní, nemůžeme jeho absolutní přesnost garantovat. ERÚ zveřejňuje pouze nejvyšší udělené pokuty a seznam po jednotlivých dodavatelích není k dispozici. Museli jsme proto projít několik stovek pravomocných rozhodnutí a chybu, především v podobě chybějící pokuty, nelze vyloučit.


Líbí se vám článek?


Další články