Zlaté slitky, mince nebo medaile? Víte, do čeho investovat?


20.06.2019


Líbí se vám článek?


Popularita investování do zlata výrazně roste. Řada investorů přitom spoléhá na rady poradců, reklamu nebo laický dojem. Víte jaký je rozdíl mezi investiční a pamětní mincí nebo jaká rizika souvisí se zlatými medailemi?

Investor nebo numismatik?

Pokud je pro vás zlato bezpečný přístav, do kterého chcete ukládat peníze na horší časy, jste investor. Jediné, co by vás mělo zajímat, je vývoj ceny zlata na burze. Nejvhodnější formou investování jsou potom zlaté slitky (plíšky a cihličky) nebo zlaté investiční mince. Důležité je, že v obou případech je prémium (přirážka za zpracování a distribuci) oproti ceně na burze relativně malé a cena slitku nebo investiční mince se pohybuje téměř přesně podle vývoje ceny zlata na burze (tzv. vysoká korelace). Jakou konkrétní podobu zlato má je v takovém případě víceméně jedno.

Jestliže dokážete odhadnout budoucí poptávku po minci a posoudit estetickou hodnotu, jste sběratel. Mnohem důležitější než cena kovu je budoucí "vzácnost" pamětní mince či medaile. Jestli se při nákladu několik tisíc kusů strhne po minci obrovská poptávka, ražba se rychle rozprodá a cena pak vyletí nahoru. U pamětních mincí tak může dojít ke sběratelskému zhodnocení, a to nad rámec růstu ceny drahého kovu. Ale také nemusí...

Pokud trh nesledujete a nejste numismatik, je pořízení pamětní mince či medaile trochu sázka do loterie. Estetickou hodnotu ale bude mít krásná pamětní mince vždy bez ohledu na vývoj na numismatickém trhu...

Investiční slitek nebo mince

U slitku i investiční mince připlácíte minimum za zpracování zlata, cena odpovídá ceně zlata na burze a relativně bez problému investiční slitek i minci prodáte. Zpětný odkup garantuje většina prodejců, od kterých bylo zboží koupeno. A často vám jej odkoupí i jinde, jen za trochu horší cenu.

Investiční slitky bývají o něco levnější než mince (ražba mince je přece jen dražší) a také rozdíl mezi cenou prodeje a odkupu (spread) bývá u slitků lepší. Určitou výhodou investičních mincí je zase to, že mají nominální hodnotu - je na nich vyražená hodnota v měně státu. Pro investora to znamená, že příslušná centrální banka (stát) ji za ni vždy musí odkoupit, což ale při dnešních cenách drahých kovů nedává smysl - nominální cena je výrazně nižší než tržní cena mince. Například, americká investiční mince American Eagle 1 Oz má nominální hodnotu 50 USD, což je cca 1 200 Kč, ale tržní hodnota je více než 33 000 Kč. Potenciální přínos pro investora by se projevil při vstupu do cizího státu, kde je možné uvést do celní deklarace nominální hodnotu převážených mincí a nikoliv tržní. Zlaté mince také nejsou ve srovnání s investiční slitky číslované a jsou tedy absolutně anonymní a identické.

Mezi nejznámější investiční mince patří rakouský Wiener Philharmoniker, americký American Eagle, kanadský Maple Leaf, jihoafrický Krugerrand nebo britská Britannia. S těmito investičními mincemi je možné za velmi podobné ceny obchodovat (kupovat i prodávat je) po celém světě. Komplikovanější by byla situace s neznámými regionálními mincemi. Při prodeji mimo stát, kde byla tato mince vydaná, by investor výrazně tratil a minci by prodal sotva za cenu zlomkového zlata.

Ceny slitku, světové a regionální investiční mince a pamětní mince

  prodej odkup spread
Cena zlata na burze (1 unce, 31,1 g) 30 750 Kč  
Investiční zlatá cihla 31,1g Argor Heraeus 32 000 Kč 30 700 Kč 1 300 Kč (4 %)
Investiční zlatá mince Wiener Philharmoniker 1 Oz  32 600 Kč 30 950 Kč 1 650 Kč (5 %)
Zlatá uncová investiční mince Český lev 2019 stand (Česká mincovna) 37 300 Kč 35 500 Kč
(u Česká mincovna)
1 800 Kč (5 %)
Pamětní mince ČNB Hrady (15,55 g) 17 500 Kč
(35 000 Kč za unci)
18 000 Kč - 23 000 Kč (podle zájmu)  

Ceny jsou orientační k datu 20.6.2019 a jsou zaokrouhleny.

Zlato a DPH

Bežným lákadlem prodejců je, že je zlato osvobozeno od DPH a proto je to výhodné. To není pravda za všech okolností. Podle paragrafu § 92 zákona 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty je od daně osvobozeno investiční zlato, které je definováno jako:
a) zlato připouštěné na světové trhy zlata ve tvaru slitků v podobě cihly nebo destičky s

1. vlastním číslem,
2. ryzostí nejméně 995 tisícin,
3. hmotností připouštěnou na těchto trzích a
4. označením výrobce, ryzosti a hmotnosti,

b) zlaté mince, které

1. mají ryzost nejméně 900 tisícin,
2. byly vyraženy po roce 1800,
3. jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem a
4. jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.

Investiční zlaté slitky, investiční zlaté mince jsou tedy od DPH osvobozeny. Osvobozeny jsou také pamětní mince - mají uvedenu nominální hodnotu, např. zlaté mince Hrady a Mosty České republiky mají nominální hodnotu 5 000 Kč.
Pozor, DPH ale zaplatíte v cenách všech medailí nebo pamětních ražeb.

Pozor na medaile

Jedním z nejčastějších omylů (a bohužel i podvodů) je záměna medaile za minci. Medaile často vypadá velmi podobně jako mince - malé, kulaté a zlaté - ale je mezi nimi řada zásadních rozdílů:

  • Medaile může vydat úplně kdokoliv a náklad může být libovolný.
  • Medaile nemají nominální hodnotu - není na nich uvedena částka v měně.
  • Prémium je u medailí vysoké - medaile jsou relativně drahé s ohledem na cenu drahých kovů.
  • V ceně medaile platíte i DPH.
  • U neseriózních emitentů nikdo nezaručí vzácnost medaile.
  • Medaile se často tváří, že jsou z drahých kovů - často ale jde např. o pozlacenou měď.
  • Medaile bývají předmětem "podnikání" šmejdů, např. Český mincovní obchod.

To neznamená, že medaile nemůže být krásná a hodnotná. Bohužel to je ale spíše výjimkou.

Srovnání investice do slitku, investiční mince, pamětní mince nebo medaile

  zlaté slitky investiční mince pamětní mince medaile
účel investor sběratel
vývoj ceny podle ceny zlata na burze podle ceny zlata a dle poptávky
náklad (množství) neomezený omezený, malý libovolný
prémium (přirážka) nejnižší malé vysoké
likvidita vysoká nízká
prodej (odkup) běžný, každý obchodník podle poptávky, nutné najít zájemce
emitent (ražba) rafinerie stát (národní banka) kdokoliv
DPH   osvobozeno od DPH platí se DPH
nominální hodnota ne ano ne

Slitky, mince nebo medaile?

  • Pokud chcete uchovat bohatství, nejste numismatik a procházení katalogů a návštěva sběratelských burz není vaší vášní, jsou pro vás vhodnější investiční slitky a světové investiční mince.
  • Jestli je pro vás důležitý estetický dojem a chcete se potěšit něčím krásným, udělejte si radost pěknou investiční nebo pamětní mincí.
  • Medailím se pak raději vždy vyhněte. Jsou vhodné spíše jako drobný dárek nebo pozornost.

Zvažujete nákup zlatého investičního slitku? Vyzkoušejte naše on-line srovnání cen zlata všech hlavních prodejců a kupte zlato co nejlevněji.


Líbí se vám článek?


Další články