Investiční zlato


Investiční zlato je vnímáno jako „bezpečný přístav“. Jeho přínos se projeví především v období nestability a během ekonomických nebo geopolitických krizí. Na druhou stranu cena zlata výrazně kolísá a z jeho držení neplynou žádné výnosy.

Cena investičního zlata - Londýn fix

1 944,80 USD/unce, 1 418,32 CZK/gram

LBMA fixing 10.09.2020 (PM USD), ČNB 10.09.2020

Cena slitku v ČR - 1 unce (31,1 g)

46 940 CZK - 49 293 CZK

Aktuální nabídka 2 obchodů k 29.11.2023 16:30

Hledáte prodejce zlata?
Podívejte se na porovnání cen různých slitků a přečtěte si vyhodnocení a recenze jednotlivých prodejců.

Porovnání cen zlata

Proč investovat do zlata

Zlato nezkrachuje

Na rozdíl od firem, investičních společností nebo bank zlato nemůže vyhlásit bankrot. Šance, že zlato úplně ztratí svou hodnotu a vy přijdete o všechny své peníze je téměř nulová.

Velká krize

Jestli se obáváte velké hospodářské krize, měnových krizí, hyperinflace, bankrotů států nebo dokonce války, je zlato vhodný nástroj pro uchování bohatství. Zlato si uchovává hodnotu napříč staletími a obzvláště v nejistých dobách jeho hodnota roste.

Rozložení rizika

Investiční zlato lze použít pro rozložení rizika (tzv. diverzifikace). Většina finančních trhů je vzájemně propojená (akcie, dluhopisy, nemovitosti apod.), zatímco hodnota zlata je na hospodářském cyklu do značné míry nezávislá.

Předání majetku dalším generacím

Vzhledem k charakteru zlata jde o vhodnou formu zajištění budoucích generací. Je ale dobré počítat s tím, že na tom vnoučata nejspíše nezbohatnou - zlato totiž nevydělává.

Další důvody proč investovat do zlata

Zlato je trvanlivé a koncentrované

I v malém objemu zlata je uschováno velké bohatství, které bude i za desítky let vypadat stále stejně.

Zlatý majetek nevyžaduje péči

Kromě uskladnění se nemusíte v případě zlata o nic starat. Není nutné sledovat hospodářské výsledky firem a kurz akcií nebo pečovat o nemovitost a hledat nájemníky.

Zlato je světové

Pokud se vydáte do světa s českou korunou a pokusíte se ji směnit nebo zaplatit, asi neuspějete. Zlato ale znají na celém světě. I jeho cena je na celém světě stejná.

Zlato vždy prodáte

Oproti nemovitostem či umění je jednodušší zlato prodat. Vždy najdete obchodníka, který zlato vykupuje. Na druhou stranu, podílové fondy či akcie dnes dokážete prodat jedním kliknutím v on-line aplikaci (pokud není pozastavené obchodování).

Dlouhodobý graf zlata (USD/unce)

Pozor na

Cena zlata kolísá

Ačkoliv je zlato vnímáno jako bezpečný přístav, jeho cena se pohybuje výrazně nahoru i dolů. Např. během 12 let (1999-2011) vzrostla cena zlata z 250 USD za unci o neuvěřitelných 650 % na téměř 1 900 USD! Poté se ale během 4 let propadlo téměř o polovinu až na 1 050 USD.

Pokud vám někdo argumentuje růstem ceny zlata (nebo poklesem), téměř vždy jde o “vhodný” výběr historie. O vývoji ceny zlata si udělejte sami obrázek na dlouhodobém grafu.

Zlato negeneruje žádný výnos

Narozdíl od akcií, nemovitostí, dluhopisů nebo i spořicích účtů, zlato nepřináší jeho vlastníkovi žádný výnos. Investiční zlato jen “je” a nevytváří žádné hodnoty. Především v dlouhodobém horizontu jde o vlastnost, která investici do zlata znevýhodňuje oproti jiným alternativám. Šance na zbohatnutí pomocí investice do zlata tak je spíše malá.

Mít zlato něco stojí

Naopak vlastnit zlato vás bude něco stát. Pokud nechcete riskovat držení zlata doma ve slamníku, je vhodné pořídit trezor nebo si jej pronajmout v bance (cca 2 tisíce Kč ročně).

Další nevýhody investování do zlata

Vývoj kurzu koruny

Zlato se na světových trzích obchoduje v dolarech. Pokud by koruna posilovala, hodnota vámi drženého zlata v korunách bude klesat (a naopak). Například při kurzu 25 Kč za 1 USD a ceně zlata 1 200 USD za unci vás bude uncový slitek (cca 31 gramů) stát 30 000 Kč. Pokud by koruna posílila na 20 Kč za 1 USD, bude mít tentýž slitek v korunách hodnotu pouze 24 000 Kč. Díky posílení koruny tak budete mít v korunovém vyjádření ztrátu 6 000 Kč, aniž by se kurz zlata na světových trzích změnil. A obráceně, pokud koruna oslabí, budete na zlatě vydělávat (v korunovém vyjádření).

Jakou cenu za zlato zaplatíte

Oproti běžnému zboží je u zlata problém, že jeho cena výrazně kolísá. A není tak vůbec jednoduché stanovit, za jakou cenu jej vlastně pořídíte. K zafixování často dochází až v okamžiku, když prodejce zlata obdrží vaši zálohu (a zaháčkuje si zákazníka). V ten moment se vypočte cena slitku a vy následně platíte doplatek nebo obdržíte zpět přeplatek. Otázkou je: Jak je tento okamžik fixace ceny stanoven? Jak je dán kurz zlata v danou dobu? A jak je určen měnový kurz pro přepočet do korun? Pokud tento mechanismus není transparentní, je stanovení ceny slitku do určité míry na libovůli prodejce.

Nezapomeňte také na poplatky, především v případě tzv. spoření do zlata může jít o velmi výraznou položku.

Prodej zlata vás bude něco stát

Ačkoliv je zlato relativně likvidní a jde zpeněžit, je nutné počítat s určitými náklady. U menších slitků přijdete prodejem i o 20 % (rozdíl mezi kupní a prodejní cenou), u největších pak o cca 3 %. U populárního 1 uncového slitku činí náklady prodeje cca 1 000 až 1 500 Kč. Při ceně kolem 30 tisíc Kč jde tedy asi o 3,3 % až 5 %.

Zlato přitahuje nekalé živly

Kromě krádeže zlata je nutné dát si pozor na případné podvodníky. Vždy si proto ověřte od koho zlato kupujete a ideálně se obraťte na známé a renomované společnosti.

Chcete investovat do zlata?
Vyberte si nejlepšího prodejce podle aktuální nabídky ve srovnání prodejců investičního zlata.

Srovnání prodejců

Články o investičním zlatě

Facebook MeziVlky.cz

Chcete mít vždy aktuální informace o investičním zlatu?
Sledujte nás na našem Facebooku!