Spořicí účty


Spořicí účty jsou vhodné pro vytvoření a držení okamžité finanční rezervy. Pro větší částky, které nemusí být okamžitě k dispozici, je kvůli nízkým úrokovým sazbám vhodnější využívat jiné alternativy nabízející lepší zhodnocení.

Úrok 1,5 % bez podmínek a bez poplatků

Získejte úrok 1,5 % na vklad do výše 300 tisíc Kč. Bez nutnosti vedení běžného účtu či jiných podmínek a bez jakýchkoliv poplatků. Otevření účtu a ovládání plně on-line.

Jít na stránky

Srovnání spořicích účtů od nejvyšší úrokové sazby

Vyberte si nejlepší spořicí účet právě pro vás.
Spočítejte si, který spořicí účet vám vydělá nejvíce na kalkulačce spořicích účtů.

Zobrazit kalkulačku

Spořicí účet

Spořicí účet je účet v bance, který nabízí lepší úrokové sazby než běžný účet, a současně jsou peníze kdykoliv k dispozici. Spořicí účet tak je ideální pro držení pohotové finanční rezervy na neočekávané události nebo na průběžné spoření na větší akci.

Vzhledem k úrokovým sazbám, které ale aktuálně nepokryjí ani inflaci, jsou spořicí účty nevhodné pro dlouhodobé spoření nebo ukládání větších částek.

Výhody spořicích účtů

Peníze máte okamžitě k dispozici

Finanční prostředky na spořicím účtu máte kdykoliv okamžitě k dispozici. Z tohoto pohledu je tzv. likvidita (dostupnost peněz) stejná jako na běžném účtu.

Lepší úroky než na běžném účtu

Hlavní výhodou spořicích účtů jsou vyšší úrokové sazby než na běžném účtu. Je nutné si ale uvědomit, že stále nepokryjí ani inflaci a hodnota peněz na spořicím účtu tak klesá.

Bez poplatků

Ve většině případů je vedení spořicího účtu bez poplatků. Pozor, u některých bank se vyskytuje poplatek za odchozí platbu mimo banku.

Pojištění vkladů

Na spořicí účty se vztahuje garance státu - v případě krachu banky mají klienti nárok na odškodnění do výše 100 tisíc EUR (cca 2,5 miliónů Kč) z tzv. Garančního systému finančního trhu. Limit se vztahuje na sumu všech účtů jednoho klienta u jedné banky.

Pozor na

Podmínky pro získání úroku

Banky často nabízejí vysoké úrokové sazby, které jsou ale podmíněny nějakou aktivitou nebo jsou omezeny na určitou dobu. Pokud podmínky nesplníte, úroky výrazně klesají. Než na podobnou marketingovou akci zareagujete, seznamte se podrobně s podmínkami a zvažte, jestli se vám to skutečně vyplatí.

Proměnlivý úrok

Úrok na spořicím účtu nemáte nijak zafixován a banka jej může kdykoliv změnit. Často se stává, že banka krátkodobě výrazně zvedne úroky za účelem publicity a získání většího množství klientů a jakmile svůj cíl naplní, úroky klesají. Pamatujte, že vám v takové situaci nic nebrání prostředky převést jinam!
Pokud se vám nechce nabídku jednotlivých bank hlídat, sledujte nás na Facebooku MeziVlky, kde pro vás aktuální situaci komentujeme.

Pásmové úročení

Na spořicích účtech je často stanovena úroková sazba pro různé výše vkladu. Pokud je např. do 100 tisíc Kč úrok 2% a nad 100 tisíc Kč úrok jen 0,01 %, bude vklad 300 tisíc Kč úročen tak, že ze 100 tisíc Kč získáte úrok 2 % a ze zbylých 200 tisíc Kč pak úrok 0,01 %.
Vzhledem k tomu, že každá banka má pásma jiná, doporučujeme použít Kalkulačku spořicích účtů, která vám konkrétní výši získaných úroků se zohledněním pásem spočítá a jednotlivé nabídky porovná. 

Omezené funkce

Spořicí účet je určen pro dočasné odkládání volných prostředků nebo držení pohotovostní rezervy. Není tak vhodný pro provádění každodenního platebního styku. Odchozí platbu v Kč není problém zadat, ale trvalé příkazy, inkasa nebo platební karty většinou u spořicích účtů k dispozici nejsou.

Články o spořicích účtech

Facebook MeziVlky.cz

Chcete mít vždy aktuální informace o nejlepších spořicích účtech?
Sledujte nás na našem Facebooku!

Přejít na Facebook